IBPS RRB mixture questions

0

Welcome to your IBPS RRB mixture questions

Mr. X mixed 10 kg of variety A rice with 15 kg of variety B rice and sold the mixture at a price 40% more than that of A. He did not get any profit. What is the ratio of the cost price of variety A to that of B per kg?

A jar contains a mixture of two liquids A and B in the ratio 4 : 1. When 10 litres of the mixture is taken out and 10 litres of liquid B is poured into the jar, the ratio becomes 2 : 3. How many litres of liquid A was contained in the jar?

Vijay purchased two different kinds of alcohol. In the first mixture, the ratio of alcohol to water is 3 : 4 and the second mixture it is 5 : 6. If he mixes, the two given mixtures and makes a third mixture of 18 litres in which the ratio of alcohol to water is 4 : 5, the quantity of the first mixture (whose ratio is 3 : 4) that is required to make 18 litres of the third kind of mixture is:

A bottle is full of milk. One-third of it is taken out and then an equal amount of water is poured into the bottle to fill it. This operation is done four times. Find the final ratio of milk and water in the bottle.

An alloy of gold and silver weighs 50 g. It contains 80% gold. How much gold should be added to the alloy so that the percentage of gold is increased to 90?

Tea worth Rs. 126 per kg and Rs. 135 per kg are mixed with a third variety in the ratio 1 : 1 : 2. If the mixture is worth Rs. 153 per kg, the price of the third variety per kg will be:

A can contains a mixture of two liquids A and B is the ratio 7 : 5. When 9 litres of mixture are drawn off and the can is filled with B, the ratio of A and B becomes 7 : 9. How many litres of liquid A was contained by the can initially?

In what ratio must a grocer mix two varieties of pulses costing Rs. 15 and Rs. 20 per kg respectively so as to get a mixture worth Rs. 16.50 kg?

Find the ratio in which rice at Rs. 7.20 a kg be mixed with rice at Rs. 5.70 a kg to produce a mixture worth Rs. 6.30 kg.

The cost of Type 1 rice is Rs. 15 per kg and Type 2 rice is Rs. 20 per kg. If both Type 1 and Type 2 are mixed in the ratio of 2 : 3, then the price per kg of the mixed variety of rice is: